Πρόκριση στα ημιτελικά με την ανατροπή της δεκαετίας για τον ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ έχανε ως το 90΄+5 από την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ κι έμενε εκτός Κυπέλλου Ελλάδας, αλλά με δύο γκολ σε ένα δίλεπτο νίκησε 2-1 και πήρε απίστευτη και πήρε μια επική πρόκριση για τα ημιτελικά της διοργάνωσης, όπου θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό σε διπλούς αγώνες.

Υπό το βλέμμα του νέου ομοσπονδιακού προπονητή Γκουστάβο Πογέτ, οι δύο «Δικέφαλοι» έδωσαν μάχη για να παραμείνουν «ζωντανοί». ο κι εκείνους που παρακολούθησαν το ματς.

Ο ΠΑΟΚ είχε την κατοχή της μπάλας στο ξεκίνημα του παιχνιδιού, όμως οι γηπεδούχοι ήταν επικίνδυνοι στις αντεπιθέσεις, χωρίς ωστόσο να δημιουργήσουν τη μεγάλη ευκαιρία.

Στο 15΄ από εκτέλεση φάουλ του Άμραμπατ, ο Μήτογλου σκόραρε με προβολή, όμως στον επανέλεγχο της φάσης από τον VAR, υποδείχθηκε σε αντικανονική θέση για χιλιοστά.

Κοντολογίς, στο πρώτο ημίχρονο έγινε ένα παιχνίδι με πολλές προσωπικές μονομαχίες, κυρίαρχο στοιχείο τη δύναμη κι ελάχιστες φάσεις.

Προϊόντος του χρόνου γινόταν ξεκάθαρο ότι η πρόκριση θα κρινόταν από ένα γκολ. Το πέτυχε ξανά ο Μήτογλου στο 60΄, όμως και πάλι ήταν εκτεθειμένος στην αρχή της φάσης!

Στο 66΄ Ο Τσιντώτας πραγματοποίησε δύσκολη επέμβαση σε φάουλ του Κούρτιτς στην καλύτερη στιγμή του ΠΑΟΚ, ενώ στο 83΄ η Ένωση πήρε το προβάδισμα.

Ο Λιβάι Γκαρσία έβγαλε εξαιρετική μπαλιά στο ύψος της περιοχής και ο Αντρέ Σιμόες με άψογο πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, σε φάση που ελέγχθηκε ξανά από το VAR για να φανεί αν ο Τσούμπερ επηρέαζε το οπτικό πεδίο του Πασχαλάκη.

Το παιχνίδι είχε φτάσει στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων και η ΑΕΚ απείχε ελάχιστα από την πρόκριση, αλλά στο 90΄+5 οι αμυντικοί της έδωσαν στον Κούρτιτς το χρόνο που χρειαζόταν για να «σκοπεύσει» και να εκτελέσει για το 1-1 με τεχνικό σουτ στο «Γ» του Τσιντώτα.

Δύο λεπτά αργότερα ο Μιτρίτσα έδωσε και τη «χαριστική βολή» στους «κιτρινόμαυρους», σκοράροντας επίσης με ανάλογο τεχνικό σουτ το τελικό 1-2.