Μουντιάλ: Το Μαρόκο στους “4”! Απέκλεισε (και) την Πορτογαλία

Το Μαρόκο γράφει ιστορία στο Μουντιάλ του Κατάρ! Μετά την Ισπανία απέκλεισε και την Πορτογαλία, την οποία κέρδισε με 1-0, σε έναν αμφίρροπο αγώνα με ένταση και πάθος.

Γίνεται έτσι η πρώτη αφρικανική ομάδα που φτάνει στους “4” του Παγκοσμίου Κυπέλλου και φαίνεται πλέον ικανή να το κατακτήσει. Τα μέχρι τώρα αποτελέσματα δείχνουν ότι είναι σε θέση να κερδίσει οποιοδήποτε αντίπαλο.

Στον αγώνα  με την Πορτογαλία έπαιξε με αυτοπεποίθηση, δίνοντας έμφαση στην άμυνα και στις γρήγορες αντεπιθέσεις.

Οι Πορτογάλοι κυνήγησαν από την αρχή του αγώνα το γκολ και στο δεύτερο ημίχρονο περιόρισαν τους Μαροκινούς στο μισό γήπεδο. Ομως δεν δημιούργησαν καμία σπουδαία ευκαιρία.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Φερναντο Σάντος κράτησε στον πάγκο τον Κριστιάνο Ρονάλντο. Τον έβαλε αλλαγή στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά ο σουπερσταρ του ευρωπαϊκού ποδοσφαίρου δεν έκανε σπουδαία πράγματα.

Το μοναδικό γκολ του αγώνα σημειώθηκε στο 42΄: Σε σεντρα μεσα στη μικρή περιοχή ο Πορτογάλος τερματοφύλακας Ντιόγκο Κόστα έκανε κακή έξοδο και ο Εν Νεσίρι με τρομερό άλμα και κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.