Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 1-1: Οριστική διακοπή στο ντέρμπι της Super League 1

Ένα ακόμη ντέρμπι Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός “αμαυρώθηκε” για εξωαγωνιστικούς λόγους καθώς η αναμέτρηση για την 8η αγωνιστική της Super League 1, διεκόπη με το σκορ στο 1-1.

Ο Ολυμπιακός είχε μόλις ισοφαρίσει το ματς με ένα γκολ του Καμαρά να “απαντά” στο 48′, σε αυτό του Βαγιαννίδη από το πρώτο ημίχρονο, αλλά το παιχνίδι να σταματάει λίγο μετά και κατά τη διάρκεια των πανηγυρισμών στο “Καραϊσκάκης”.

Κροτίδες φέρονται να έπεσαν στο σημείο που προθερμαίνονταν οι αναπληρωματικοί του Παναθηναϊκού και ο Χουάνκαρ χρειάστηκε φορείο για να αποχωρήσει από το γήπεδο, με αποτέλεσμα οι “πράσινοι” να φύγουν από το γήπεδο. Στα αποδυτήρια πήγαν στη συνέχεια και οι διαιτητές, για να διακοπεί τελικά το ντέρμπι οριστικά.

Το παιχνίδι

Ο Παναθηναϊκός πήρε την κατοχή της μπάλας στο ξεκίνημα του αγώνα και ήταν αυτός που δημιούργησε την πρώτη ευκαιρία για γκολ, με τον Τσέριν να κάνει ένα δυνατό σουτ από μακριά στο 10′, αναγκάζοντας τον Πασχαλάκη σε απόκρουση με το ένα χέρι.

Οι “πράσινοι” είχαν μία καλή στιγμή και με σουτ του Μπερνάρ που μπλόκαρε ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού, λίγο μετά, για να αρχίσουν στη συνέχεια να αλλάζουν τα δεδομένα. Οι Πειραιώτες πήραν μέτρα στο γήπεδο και “πίεσαν” τους φιλοξενούμενους, με τον Καμαρά να έχει κεφαλιά άουτ στο 20′ και τον Φορτούνη να “αγγίζει” το γκολ στο 25′ με διαγώνιο σουτ έξω από την περιοχή που έστειλε την μπάλα σύριζα από το κάθετο δοκάρι του Μπρινιόλι.

Ο Παναθηναϊκός ήταν όμως αυτός που άνοιξε τελικά το σκορ στο 28′, με τον Ρέτσο να διώχνει άτσαλα μετά από εκτέλεση φάουλ του Μλαντένοβιτς και τον Βαγιαννίδη να “τσιμπάει” την μπάλα από κοντά για να τη στείλει στα δίχτυα για το 1-0 της ομάδας του στο ματς.

Το γκολ έδωσε… φτερά στους ποδοσφαιριστές του Γιοβάνοβιτς και στη συνέχεια έφθασαν κοντά και σε ένα ακόμη τέρμα. Στο 33′ ο Τζούρισιτς έβγαλε άψογα τον Βαγιαννίδη απέναντι από τον Πασχαλάκη, αλλά ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού απέκρουσε, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Σέρβος δοκίμασε ένα φοβερό πλασέ από πλάγια θέση, στέλνοντας την μπάλα λίγο άουτ.

Οι “ερυθρόλευκοι” από την πλευρά τους αντέδρασαν στο φινάλε του ημιχρόνου και είχαν μία καλή στιγμή με τον Ελ Κααμπί να σουτάρει μέσα από την περιοχή στο 41′, αλλά την μπάλα να κοντράρει και να περνάει οριακά άουτ. Το 1-0 υπέρ του Παναθηναϊκού παρέμεινε έτσι μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, ο Ολυμπιακός κατάφερε να ισοφαρίσει με το ξεκίνημα όμως. Στο 48ο λεπτό, ο Καμαρά έκλεψε την μπάλα και αυτή έφθασε στον Ποντένσε, για να δώσει αυτός την κάθετη ξανά στον μέσο από το Μάλι και να πλασάρει από διαγώνια θέση, για το 1-1 στο ματς.

Αμέσως μετά όμως, είχαμε διακοπή του αγώνα. Στους πανηγυρισμούς των οπαδών του Ολυμπιακού άναψαν καπνογόνα και έπεσαν κροτίδες, με κάποιες να σκάνε στο σημείο που είχαν πάει για ζέσταμα οι αναπληρωματικοί του Παναθηναϊκού. Ο Χουάνκαρ ήταν εμφανώς ζαλισμένος και χρειάστηκε φορείο για να μεταβεί στα αποδυτήρια, ενώ πρόβλημα έδειξε να αντιμετωπίζει και ο Βέρμπιτς.

Οι παίκτες του “τριφυλλιού” αποχώρησαν έτσι για τα αποδυτήρια και τους ακολούθησαν οι διαιτητές του αγώνα. Εκεί είχαμε νέο… ματς, με τον Παναθηναϊκό να εμφανίζεται έξαλλος με το διαιτητή του αγώνα, ο οποίος και είχε πλέον την ευθύνη για το μέλλον του αγώνα. Όπως αναφέρθηκε από τη μετάδοση της Cosmote TV, οι “πράσινοι” θεωρούν ότι ο γιατρός του αγώνα άλλαξε γνωμάτευση για την κατάσταση του Χουάνκαρ και τους ζήτησαν να βγουν στο γήπεδο για να συνεχιστεί η αναμέτρηση. Κάτι τέτοιο δεν συνέβη όμως ποτέ, αφού μόνο οι παίκτες των Πειραιωτών βγήκαν στον αγωνιστικό χώρο και μετά από πάνω από δύο ώρες, το ντέρμπι ολοκληρώθηκε οριστικά.