Τόκιο 2020: Ο ελληνικός απολογισμός της ημέρας

Την έκτη θέση στα 10μ. αεροβόλο πιστόλι γυναικών κατέλαβε η Άννα Κορακάκη στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια, η οποία είχε κατακτήσει το χάλκινο μετάλλιο στο συγκεκριμένο αγώνισμα στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο ντε Τζανέιρο, συγκέντρωσε 157.4 βαθμούς και δεν κατάφερε να ανέβει στο βάθρο. Νωρίτερα η δις Ολυμπιονίκης είχε πάρει εύκολα την πρόκριση για τον τελικό με 585/600.

Στο μεταξύ, ιδανικά άρχισε ο Στέφανος Τσιτσιπάς στην πρώτη συμμετοχή του σε Ολυμπιακούς Αγώνες, καθώς νίκησε δύσκολα στον 1ο γύρο τον Γερμανό Φίλιπ Κολσράιπερ, No 112 στον κόσμο, με 6-3, 3-6, 6-3. Στον 2ο γύρο του Ολυμπιακού τουρνουά ο Τσιτσιπάς θ’ αντιμετωπίσει τον Αμερικανό Φράνσις Τιαφόε, ο οποίος επιβλήθηκε του Νοτιοκορεάτη Σουνγού Κβον με 6-3, 6-2.

Με το… δεξί μπήκε η εθνική ομάδα υδατοσφαίρισης των ανδρών στο Ολυμπιακό τουρνουά, καθώς πέτυχε σπουδαία νίκη επί της Ουγγαρίας με 10-9, στην πρεμιέρα της στον Α΄ όμιλο.

Στον τρίτο γύρο του μονού ανδρών στο πινγκ πονγκ προκρίθηκε ο Παναγιώτης Γκιώνης, επικρατώντας με 4-1 (13-11, 11-7, 9-11, 11-3, 11-6) του Αιγύπτιου Αχμέντ Σαλέχ, έπειτα από 39 λεπτά αγώνα. Ο 41χρονος Έλληνας πρωταθλητής θα αντιμετωπίσει στο πλαίσιο του 3ου γύρου τον Νοτιοκορεάτη Γιουνγκσίκ Τζέουνγκ (νο 10 στο κυρίως ταμπλό).

Εκτός τελικού στα 100μ. πεταλούδα για έξι εκατοστά του δευτερολέπτου έμεινε η Άννα Ντουντουνάκη, η οποία σημείωσε πανελλήνιο ρεκόρ με 57.25 (σ.σ. βελτίωσε το 57.37 που είχε πετύχει στις 18 Μαΐου στο Ευρωπαϊκό της Βουδαπέστης), αλλά κατετάγη ένατη στους ημιτελικούς του αγωνίσματος.

Ο Απόστολος Χρήστου προκρίθηκε στους ημιτελικούς των 100μ. ύπτιο. Στον σημερινό προκριματικό, ο Έλληνας πρωταθλητής τερμάτισε πέμπτος στη σειρά του με 53.77 και κατετάγη 15ος στο σύνολο, όντας ο τελευταίος που προκρίθηκε μαζί με τον Αμερικανό Τζόζεφ Άρμστρονγκ.

Εκτός τελικού έμεινε η ομάδα 4Χ100μ. ελεύθερο ανδρών καθώς κατετάγη 15η στα προκριματικά με 3:15.29.

Ο Δημήτρης Μάρκος κολύμπησε πολύ κοντά στο ατομικό ρεκόρ του στα 200μ. ελεύθερο και αναδείχθηκε νικητής στην 1η προκριματική σειρά με 1:49.16, ωστόσο έμεινε εκτός ημιτελικών, καθώς κατετάγη 31ος.

Στην κωπηλασία, οι Μαρία Κυρίδου και Χριστίνα Μπούρμπου προκρίθηκαν στα ημιτελικά της δικώπου, καθώς τερμάτισαν πρώτες στη σημερινή κούρσα ρεπεσάζ με 7:28.00. Η Αννέτα Κυρίδου προκρίθηκε στα ημιτελικά του απλού σκιφ, καθώς τερμάτισε τρίτη στην 3η προημιτελική σειρά με επίδοση 8:02.19. Στα ημιτελικά του απλού σκιφ προκρίθηκε και ο Στέφανος Ντούσκος, καθώς τερμάτισε δεύτερος στην 1η προημιτελική σειρά του αγωνίσματος με χρόνο 7:12.77.

Στην ιστιοπλοΐα, η Βασιλεία Καραχάλιου βρίσκεται στην πέμπτη θέση της γενικής κατάταξης των Laser Radial Γυναικών με 21 βαθμούς ποινής μετά την ολοκλήρωση των πρώτων δύο ιστιοδρομιών. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια κατέκτησε την δεύτερη θέση στην πρώτη κούρσα, ενώ κατετάγη 19η στην δεύτερη ιστιοδρομία.

Ο Βύρων Κοκκαλάνης βρίσκεται στην 11η θέση της γενικής κατάταξης για τα RS:X Ανδρών με 18 βαθμούς ποινής. Ο Έλληνας πρωταθλητής κατετάγη όγδοος στην πρώτη ιστιοδρομία, 17ος στην δεύτερη και δέκατος στην τρίτη κούρσα.

Η Κατερίνα Δίβαρη βρίσκεται στην 23η θέση της γενικής κατάταξης μετά τις πρώτες τρεις κούρσες στα RS:X Γυναικών. Η Ελληνίδα αθλήτρια κατετάγη 19η θέση και στις τρεις ιστιοδρομίες και έχει 38 βαθμούς ποινής.

Ο Νίκος Μαυρομμάτης βρίσκεται στην 26η θέση της γενικής κατάταξης μετά την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους στον προκριματικό του σκητ. Ο Έλληνας σκοπευτής έχει 70/75 βολές (23/25, 24/25 και 23/25) μετά τους πρώτους τρεις γύρους του προκριματικού, ο οποίος θα συνεχιστεί και θα ολοκληρωθεί αύριο.

Η Φένια Τζέλη ηττήθηκε 2-0 από την Τεκιάτ Μπεν Γεσούφ (Νίγηρας) στα ρεπεσάζ των -57κ. του ταεκβοντό και αποκλείστηκε. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια είχε ηττηθεί και στον πρώτο αγώνα της στο Ολυμπιακό τουρνουά από την Τατιάνα Μίνινα με 15-7, αλλά η Ρωσίδα έφτασε στον τελικό της κατηγορίας, με αποτέλεσμα να «τραβήξει» την Τζέλη στους αγώνες της «δεύτερης ευκαιρίας»