Τένις: Πρόωρος αποκλεισμός για τη Μ. Σάκκαρη στο Μαϊάμι

Τρεις ώρες και τέσσερα λεπτά κράτησε το ταξίδι της Μαρίας Σάκκαρη στο Miami Open, μιας και ηττήθηκε από την Μπιάνκα Αντρέσκου με 7-5, 3-6, 6-4, στο πλαίσιο του 2ου γύρου στη Φλόριντα, και έμεινε εκτός συνέχειας από πολύ νωρίς.

Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη της No31 της WTA κατάταξης επί της Ελληνίδας, και πάλι στο Μαϊάμι, και θα συναντήσει στον 3ο γύρο της διοργάνωσης μία εκ των Σοφία Κένιν και Ανχελίνα Καλίνινα.

Στο 1ο σετ, ξεκίνησε να σερβίρει η 22χρονη Καναδή, γι’ αυτό και διατηρούσε ένα ισχνό προβάδισμα μέχρι και τα μέσα της πρώτης στροφής του αγώνα, το οποίο ισοφάριζε η Μαρία, που στεκόταν επίσης άψογα από το δικό της σερβίς (3-3).

Στο 7ο game, η Σάκκαρη βρήκε τον τρόπο να κάνει πρώτη break στον αγώνα, εκμεταλλευόμενη το πρώτο της break point, όμως δεν αξιοποίησε την ευκαιρία να αυξήσει το προβάδισμά της, καθώς η Αντρέσκου το έσβησε στο αμέσως επόμενο (4-4).

Με ένα μεγάλο hold η Μπιάνκα παίρνει ξανά κεφάλι στο σκορ, σώζοντας ένα νέο break (5-4), αλλά η 27χρονη Ελληνίδα την κράτησε στους δύο πόντους στο 10ο game, και επανάφερε τις ισορροπίες (5-5).

Νέα ανατροπή στο παιχνίδι, με την Σάκκαρη να πραγματοποιεί νέο break, κρατώντας την αντίπαλό της στον έναν πόντο, απέχοντας ένα βήμα πλέον μακριά από την κατάκτηση του πρώτου σετ (6-5).

Το βήμα αυτό έγινε, με την Ελληνίδα να πρωταθλήτρια να σώζει break point, και με το πρώτο της set point έκανε το 7-5, ολοκληρώνοντας ιδανικά το πρώτο μέρος της αναμέτρησης με την Καναδή.

Στο 2ο σετ, με love game (40-0) ξεκίνησε η Αντρέσκου, όμως η Μαρία ισοφάρισε άμεσα, χαρίζοντας μόνο δύο πόντους στο επόμενο game (1-1).

Νέο προβάδισμα για την No. 31 της παγκόσμιας κατάταξης μέσα από το καλό της σερβίς, ενώ στο 4ο game έκανε το 2ο break της στον αγώνα, για να “χτίσει” διαφορά (3-1).

Η απόσταση μεγάλωσε κι’ άλλο, μιας και η Καναδή πήρε και το 5ο game, εκμεταλλευόμενη το νωχελικό παιχνίδι της Σάκκαρη (4-1), η οποία σταμάτησε το σερί της αντιπάλου της με δικό της μεγάλο hold στο 6ο game (4-2).

Νέο hold μεγάλης διάρκειας, αυτή τη φορά υπέρ της Μπιάνκα (5-2), που απείχε ένα βήμα από την ισοφάριση των σετ, το οποίο δεν έκανε στο επόμενο game, καθώς η Σάκκαρη έμεινε κοντά στο σκορ, βρίσκοντας ξανά τον εαυτό της από το σερβίς (5-3).

Τελικώς όμως, η Αντρέσκου με μία απίστευτη -εκτός ισορροπίας- επιστροφή πέτυχε τη γραμμή και έκλεισε το ράλι του 9ου game, για να ισοφαρίσει και να στείλει το ματς στο decider (6-3).

Στο 3ο και τελευταίο σετ, η Καναδή ξεκίνησε με break, έχοντας πλέον το μομέντουμ στα χέρια της, όμως η No. 10 του κόσμου απάντησε άμεσα, σβήνοντας το break στο επόμενο game, με το 2ο break point της (1-1).

Νέα “παραβίαση” στο σερβίς της Σάκκαρη, με τις δύο τενίστριες να δείχνουν ικανές για όλα, ενώ στο 4ο game η Αντρέσκου εξασφάλισε την ασφαλή διαφορά, κρατώντας τη Μαρία στους δύο πόντους (3-1).

Η Μπιάνκα έκανε τρίτο διαδοχικό (και πέμπτο συνολικά) break, με το δεύτερο από τα τρία break points που είχε στη διάθεσή της, με τη Μαρία να δείχνει πλέον πως έχει χάσει τη συγκέντρωσή που είχε στο πρώτο σετ, και οι ελπίδες της για πρόκριση στον επόμενο γύρο όλο και λιγόστευαν (4-1).

Οι ελπίδες αυτές επανήλθαν στο προσκήνιο, έπειτα από break της Ελληνίδας στο 6ο game, ενώ με ένα μεγάλο hold, και σώζοντας 3(!) break points, επέστρεψε σε απόσταση… αναπνοής από την αντίπαλό της (4-3).

Αλάνθαστη υπεράσπιση στο σερβίς της η Αντρέσκου, απέχοντας έτσι ένα game μακριά από την πρόκριση στον 3ο γύρο της Φλόριντα, όμως η Σάκκαρη δεν της το επέτρεψε αυτό στο 9ο game, καθώς έμεινε στο ματς δίνοντας μόνο έναν πόντο (5-4).

Στο 10ο game, η Καναδή βρέθηκε σε διπλό match point, η Μαρία αποσόβησε και τα δύο, βρέθηκε σε δικό της break point όμως δεν το εκμεταλλεύτηκε, με την Αντρέσκου να φτάνει σε τρίτο match point και να παίρνει τη μεγάλη νίκη (6-4).