Τένις: «Αέρα» πέρασε στους «16» του Μόντε Κάρλο ο Στ.Τσιτσιπάς

Ο Έλληνας πρωταθλητής, Νο5 στον κόσμο, δεν δυσκολεύτηκε απέναντι στον Φονίνι τον οποίο νίκησε 2-0 σετ (6-3, 6-0).

Έχει σκοπό να υπερασπίσει τον τίτλο που κατέκτησε πέρυσι στα χωμάτινα κορτ του Μόντε Κάρλο ο Στέφανος Τσιτσιπάς και το έδειξε με εμφατικό τρόπο. Νίκησε 2-0 σετ (6-3, 6-0) τον Ιταλό Φονίνι και πέρασε στους «16» του τουρνουά.

Στο πρώτο σετ ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο ο Έλληνας πρωταθλητής αφού προηγήθηκε με 3-0, όμως ο Φονίνι με αντέπιθεση επέστρεψε στο σετ και ισοφάρισε σε 3-3. Όμως μέχρι εκεί. Από το σημείο εκείνο και μετά δεν πήρε κανένα γκέιμ μέχρι το τέλος του αγώνα, που έληξε σε μια ώρα και τρία λεπτά.

Ένας από τους παράγοντες που επηρέασαν την εξέλιξη του αγώνα ήταν και ο δυνατός αέρας, κάτι που δεν «ακούμπησε» τον Στέφανο Τσιτσιπά.