Πρωταθλητής στην Τούμπα ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός πανηγυρίζει το 47ο πρωτάθλημα στην Ιστορία του, το οποίο κατάκτησε και μαθηματικά επικρατώντας του ΠΑΟΚ με 2-1 στην Τούμπα, στην εξ αναβολής αναμέτρηση της 4ης αγωνιστικής των πλέι οφ.

Μια νίκη που ήρθε με ανατροπή, καθώς οι πολύ κακοί στο πρώτο ημίχρονο «ερυθρόλευκοι» είχαν βρεθεί να χάνουν με 1-0 από το γκολ του Μουργκ στο 10ο λεπτό.

Να σημειωθεί ότι η πειραϊκή ομάδα θα στεφόταν πρωταθλήτρια ακόμη και με ισοπαλία, καθώς σε αυτή την περίπτωση θα παρέμενε η διαφορά των 13 βαθμών, που δεν καλυπτόταν στις τέσσερις εναπομείνασες αγωνιστικές.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» κατάφερε να προηγηθεί στην πρώτη επικίνδυνη φάση την οποία δημιούργησε, η οποία ξεκίνησε από λάθος εκτίμηση του Μπα και κατέληξε σε γύρισμα του Σοάρες που δεν μπόρεσε να διώξει η άμυνα, για να σκοράρει από κοντά ο Αυστριακός.

Η πειραϊκή ομάδα είχε εμφανείς αδυναμίες στο παιχνίδι της, ειδικά στο χώρο της μεσαίας γραμμής όπου οι παίκτες του Ρασβάν Λουτσέσκου είχαν κυριαρχήσει.

Οι τρεις μαζεμένες αλλαγές του Πέδρο Μαρτίνς στο ξεκίνημα του β΄ ημιχρόνου, με Ελ Αραμπί, Αγκιμπού Καμαρά και Ροντρίγκες στις θέσεις των Τικίνιο, Μπουχαλάκη και Μασούρα, άλλαξαν τη ροή του αγώνα, έδωσαν φρεσκάδα κι επιθετικότητα στον Ολυμπιακό, ενώ τα αποτελέσματα ήταν άμεσα.

Στο 51΄ οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στην ισοφάριση, όταν σε ωραία συνεργασία Ελ Αραμπί και Ροντρίγκες, αυτός έκανε το γύρισμα και ο Ρόνι Λόπες με σουτ στην κίνηση ισοφάρισε, δίνοντας και πάλι τη λύση μετά τη νίκη που είχε χαρίσει την περασμένη Κυριακή στην ομάδα του επί του ΠΑΣ Γιάννινα (3-2), σκοράροντας στο 90΄+8.

Έντεκα λεπτά αργότερα (62΄) ο Ολυμπιακός έφτασε στην ανατροπή, όταν σε νέα αντεπίθεση ο Λαλά άλλαξε από δεξιά το παιχνίδι στην απέναντι πλευρά βρίσκοντας τον αριστερό μπακ της ομάδας του και ο Ρέαμπτσιουκ με ωραίο κοντρόλ κ