Πρωταθλητής Ελλάδας ο Παναθηναϊκός

Επιστροφή στην κορυφή του ελληνικού μπάσκετ για τον Παναθηναϊκό. Ύστερα από δύο σερί ερυθρόλευκα χρόνια, οι πράσινοι κατέκτησαν το πρωτάθλημα της Basket League, επικρατώντας του Ολυμπιακού με 87-82 στον πέμπτο τελικό στο ΟΑΚΑ. Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν έκανε το 3-2 στη σειρά έπειτα από έναν αγώνα θρίλερ και σήκωσε ακόμα μία κούπα μετά την Euroleague, ολοκληρώνοντας με τον ιδανικότερο τρόπο μία ασύλληπτη χρονιά.

Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να κάνει μία ιστορική ανατροπή στη σειρά των τελικών της Basket League. Για πρώτη φορά μετά το 2002 και την ΑΕΚ, οι πράσινοι επέστρεψαν από το 0-2 στους τελικούς και κατέκτησαν το πρωτάθλημα, πανηγυρίζοντας τρεις σερί νίκες επί του Ολυμπιακού, ο οποίος είχε και πάλι τον ρόλο του… θύματος.

Ο αγώνας ήταν ένα πραγματικό θρίλερ, το οποίο κρίθηκε στη ρουλέτα των βολών. Τα τελευταία δευτερόλεπτα ήταν ακατάλληλα για καρδιακούς, με το παιχνίδι να κρίνεται στη λεπτομέρεια της λεπτομέρειας…

Οι παίκτες του Παναθηναϊκού ήταν απόλυτα ψύχραιμοι, με Μήτογλου και Ναν να κάνουν το 4/4 στις βολές. Ο Γκος έκανε λάθος στην επαναφορά του Ολυμπιακού, καθώς δεν μπόρεσε να βάλει την μπάλα στο παρκέ μέσα σε πέντε δευτερόλεπτα. Οι Πειραιώτες έκαναν άμεσα φάουλ, ο Γκριγκόνις ευστόχησε στις βολές και έκρινε τον πρωταθλητή Ελλάδας για τη σεζόν 2023-24.