Ολυμπιακοί Αγώνες: Πέμπτος στο μαραθώνιο κολύμβησης ο Άλκης Κυνηγάκης – «Είμαστε μόνοι μας και παλεύουμε»

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε το ταξίδι του σε Ολυμπιακούς Αγώνες ο Άλκης Κυνηγάκης. Ο μόλις 23 ετών κολυμβητής κατάφερε να τερματίσει στην 5η θέση, πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση στον μαραθώνιο κολύμβησης.

Ο Κυνηγάκης ήταν συνεχώς στην πρώτη εξάδα, ειδικά μετά τα πρώτα 5 χιλιόμετρα, δεν έπεσε ποτέ κάτω από την 6η θέση, ενώ στα 7 χιλιόμετρα έδειξε πως θα μπορούσε να φτάσει ακόμα και σε ένα μετάλλιο. Η 5η θέση ήταν και η καλύτερη για την ελληνική κολύμβηση στους φετινούς Ολυμπιακούς Αγώνες.

Το χρυσό μετάλλιο στον τελικό αυτό κατέκτησε ο Γερμανός, Φλοριάν Γουέλμπρουκ με χρόνο 1:48:33.7, στην δεύτερη θέση παίρνοντας το ασημένιο μετάλλιο ήταν ο Ούγγρος, Κριστόφ Ρασόφτσκι με 1:48:59.0, τρίτο ήταν ο Ιταλός, Γκρεγκόριο Παλτρινέλι με 1:49:01.1. Στην 5η θέση τερμάτισε ο Ισραηλινός, Μάταν Ροντίτι με 1:49:24.9 και ο μεγάλος Θανάσης Κυνηγάκης ήταν στην 5η θέση με 1:49:29.2.

«Είμαστε μόνοι μας στο σκοτάδι μας»
Ο Άλκης Κυνηγάκης, στις δηλώσεις του μετά τον τελικό των 10 χλμ ανοιχτής θαλάσσης, θυμήθηκε τον Θοδωρή Ιακωβίδη.

«Δεν είχα ιδιαίτερους σύμμαχους αυτή την πενταετία. Το είπε και ο Ιακωβίδης. Είμαστε μόνοι μας και παλεύουμε. Αν είχαμε κάθε χρόνο ολυμπιάδα θα ήταν καλύτερα τα πράγματα. Λείπει ο κόσμος. Είμαστε μόνοι μας στο σκοτάδι μας» είπε χαρακτηριστικά.

Για τον αγώνα ο νεαρός πρωταθλητής ανέφερε πως είναι τρελά χαρούμενος για την 5η θέση, ωστόσο ήθελε ένα μετάλλιο.

«Ήταν περίπλοκος αγώνας που απαιτούσε καλό ρυθμό σε όλη την κούρσα. Πίστεψα ότι μπορούσα να πάρω το… μενταγιόν, αλλά ένα άνοιγμα στο 6ο χιλιόμετρο μου κόστισε. Θα το κυνηγήσω στο Παρίσι. Εννοείται πως είμαι τρελά χαρούμενος (για την 5η θέση). Ανταμείφθηκαν οι κόποι μου. Θα είχα… σαλτάρει αν δεν γίνονταν οι Ολυμπιακοί Αγώνες γιατί άλλον μεγάλο αγώνα δεν έχουμε μέσα στη χρονιά» ανέφερε.

Πηγή: gazzetta