Αγκαλιά με τον τίτλο μετά από έξι χρόνια ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός εκπόρθησε το ΟΑΚΑ επικρατώντας του Παναθηναϊκού με 78-72, σημείωσε τη δεύτερη νίκη σε ισάριθμους αγώνες απέναντι στους «πράσινους», στη σειρά των τελικών της Α1 Ανδρών κι απέχει μια νίκη από την επιστροφή στον τίτλο του πρωταθλητή, ύστερα από έξι χρόνια.

Αυτή, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα θα προσπαθήσει να την κατακτήσει την Παρασκευή (17/6, 21:00), ενώπιον του κοινού της στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας.

Το ντέρμπι είχε δύο όψεις, με τον Παναθηναϊκό να κυριαρχεί με την ενέργειά του και τα επιθετικά ριμπάουντ στο πρώτο ημίχρονο (46-32) και τον Ολυμπιακό να εμφανίζεται «αφιονισμένος» στο ξεκίνημα της επανάληψης, να τρέχει ένα εκπληκτικό 23-2 στα πρώτα 5,5 λεπτά της τρίτης περιόδου και να προσπερνά τους εμβρόντητους γηπεδούχους.

Την έκτη συνεχή φετινή νίκη του Ολυμπιακού επί του «αιωνίου» αντιπάλου «υπέγραψε» ο Ντόρσεϊ και το επιθετικό κρεσέντο του στην τρίτη περίοδο, όταν σημείωσε τους 14 από τους 17 συνολικά πόντους του σε αυτό το διάστημα με 3/3 σερί τρίποντα.

Άξιος συμπαραστάτης του ο Βεζένκοφ, με τον «ερυθρόλευκο» φόργουορντ να τελειώνει τον αγώνα με 19 πόντους (5/7 τρίποντα), ενώ στους 20 σταμάτησε ο Κώστας Σλούκας.
Από τον Παναθηναϊκό που άγγιξε το τέλειο στο πρώτο ημίχρονο, ξεχώρισε ο Ιωάννης Παπαπέτρου με 17 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ νταμπλ νταμπλ σημείωσε ο Γιώργος Παπαγιάννης (12π., 10ρ.).
Την αναμέτρηση παρακολούθησε ο πρώην τεχνικός της Εθνικής Ελλάδας και του Παναθηναϊκού, Ρικ Πιτίνο μαζί με τον νυν ομοσπονδιακό Δημήτρη Ιτούδη και τον Σωτήρη Μανωλόπουλο.