ΑΕΚ – Ολυμπιακός 1-3: Οι Πειραιώτες «έσπασαν» το αήττητο και έβαλαν «φωτιά» στα play off

Ίσως το πιο συναρπαστικό και αμφίρροπο πρωτάθλημα των τελευταίων ετών ολοκλήρωσε την κανονική του περίοδο με ένα τρομερό ντέρμπι στη Νέα Φιλαδέλφεια. Σπουδαία νίκη για τον Ολυμπιακό με 3-1 επί της ΑΕΚ, την οποία υποχρέωσε στην πρώτη της ήττα μέσα στην OPAP Arena, την έριξε από την κορυφή και έβαλε «φωτιά» στη μάχη του τίτλου μέσω των play off.

Όπως αναφέρει το Onsports, η ΑΕΚ ήταν αυτή που κυριάρχησε στο πρώτο ημίχρονο (72-28% η κατοχή), δημιούργησε φάσεις για γκολ (7-2 οι τελικές), ψάχνοντας τη νίκη που θα τη διατηρούσε στην κορυφή της βαθμολογίας.

Ωστόσο, ο Ολυμπιακός που έπαιζε το τελευταίο του χαρτί για να μπει δυνατά στο κυνήγι του τίτλου έβγαλε στο χορτάρι της OPAP Arena… φονικές αντεπιθέσεις, προηγήθηκε με 0-3 στο 66′ (με αυτογκόλ του Μουκουντί και τέρματα των Μπακαμπού και Κανός) και παρότι έμεινε με δέκα παίκτες (αποβολή Μπιελ στο 70′) και δέχθηκε γκολ από τον Τσούμπερ, κράτησε τη νίκη και υποχρέωσε την ΑΕΚ στην πρώτη ήττα στο νέο της σπίτι. Παράλληλα, μείωσε στους 3 βαθμούς από την Ένωση ενόψει των 10 αγωνιστικών των Play Off και στους 5 από τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό.